Nejen včelařský rok, ale celý rok 2024 se pomalu chýlí ke konci s vidinou roku nového.
I když, vezmeme-li to včelařsky správně, včelařský rok začíná už na podzim, kdy včely končí se snůškou a řádný včelař se snaží vše kolem nich obstarat tak, aby na jaře šly rychle a zdárně do rozvoje. Nejedná se jen o práci na včelnici, ale i v blízkém i širším okolí. Například vysazováním nektarodárných a pylodárných keřů a stromů a podzim pro tuto činnost z hlediska rostlin ideální. Nejeden dobrovolný spolek se v posledních letech této „bohulibé (včelolibé)“ aktivity ujal a díky podpoře měst a obcí vznikají v krajině aleje či jiná okrašlující rostliny přínosné celé biodiverzitě.
Nejinak tomu je i u našeho říčanského včelařského spolku, kde díky finanční podpoře Města Říčany a ochotě některých včelařů, pořizujeme a sázíme stromy již několikátým rokem.
Ohlédneme-li se zpět, jaký byl letošní včelařský rok, nemusíme se jako včelaři, rozhodně stydět. Příroda nám dala zabrat v podobě melecitozního (cementového) medu, se kterým se musel poprat nejeden včelař, i množstvím vos, které se na nás i včely sesypaly koncem léta z důvodu nedostatku ovoce. A v neposlední řadě i záplavami, které postihly ty, kteří měli úly v blízkosti vodních toků. To vše vyzkoušelo trpělivost a neutuchající lásku lidí, kteří mají včely, a tudíž i přírodu rádi a jsou ochotni čelit jejím nástrahám.
Přesto nějaký med i další včelí produkty pro naši potřebu máme a s prapodivně levným medem nejasného původu v některých prodejních řetězcích nic společného nemáme!
Aktivitu během roku jsme projevovali v rámci osvěty účastí na různých veřejných akcích i ve školách. Například – jako každý rok – v Netlukách na akci pro rodiny s dětmi s názvem Příběh potravin, pořádané Výzkumným ústavem živočišné výroby v Uhříněvsi. Ale ve vzdělávání jsme nezanedbávali ani sami sebe: Třeba zajímavou prohlídkou s přednáškou na jaře v Dendrologické zahradě v Průhonicích o rostlinách příznivých pro včelu medonosnou i jinou hmyzí partu nebo na podzim skvělou přednáškou o apiterapii (léčba včelími produkty) a o včelaření v úlu zvaném ležan, který je, krom jiného, vhodný i pro méně fyzicky zdatné včelaře, nás obohatily o nové informace, kterých není nikdy dost.
A co si tedy přát k Vánocům a do nového roku vůbec?
Hlavně zdraví nám i včelám, lásku a pokoru k přírodě i k sobě navzájem.
A nezapomeňte, 7. prosince je svatého Ambrože, patrona včelařů!
Vaši říčanští včelaři na www.vcelyricany.cz
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena