I v letošním roce říčanští rybáři nezahálí. Sezonu jsme začali v lednu a únoru úklidy a prořezy dřevin v okolí rybníků a vodních toků. U Jurečku a Mlýnského rybníku jsme k tomu sesbírali velké množství odpadků. V březnu jsme pak slovili Mlýnský rybník. Jarní výlov ryb bylo nutné provést z důvodu nejistého harmonogramu stavby lávky. Nechtěli jsme čelit možným letním úhynům v polovypuštěném rybníku. Obzvlášť když jsme nevěděli, kdy stavba lávky začne a kdy skončí. Podle našich informací by měla být stavba ukončena do konce roku. Jakmile bude lávka hotova, začneme s opětovným napouštěním a vysazováním ryb. V průběhu léta jsme se věnovali především údržbě našeho areálu – sekání trávy a hospodářským činnostem na rybnících. Snažili jsme se také odstranit škody po vandalech, které nás trápí čím dál více. Zúčastnili jsme se i dětského dne u Marvánku.
Tak jako v minulých letech vnímáme výrazné výkyvy počasí, které negativně ovlivňují naši činnost. Především pak střídání vysokých teplot, sucha a bezesrážkových období s náhlými přívalovými dešti. Všechny tyto aspekty oproti minulosti negativně ovlivňují stav a kvalitu vody, a to jak v potocích, tak v rybnících. Druhým rokem proto v součinnosti s MěÚ sledujeme kvalitu vody především v Marvánku. Z našich dosavadních zjištění je patrné, že ke skokovému zhoršení parametrů dochází právě po přívalových deštích, kdy jsou splaškové vody směrem od Světic vyplaveny do vodotečí potoků. Nejinak tomu bylo i po průtržích 18. a 19. srpna, kdy se cca po týdnu kvalita vody jak v Rozpakově, tak v Marvánku rapidně zhoršila. V kombinaci s opětovným nástupem velkých veder došlo k výraznému rozvoji řas a sinic, což mělo za následek další negativní jevy. Nejen že voda neláká ke koupání, ale může dojít především ke kyslíkovému deficitu. Vzniká v době, kdy neprobíhá fotosyntéza a přemnožené sinice a řasy spotřebovávají kyslík obsažený ve vodě. Ten pak chybí nejen rybám, ale i dalším vodním organismům, které se udusí. V Rozpakově nás tak postihl úhyn ryb, který jsme za posledních 30 let v takovéto masivní míře nezaznamenali. I přes to, že jsme reagovali co nejrychleji a nasadili okamžitě aerátor na čeření vody a následně požádali o pomoc dobrovolné i profesionální hasiče, kteří s prokysličováním pomohli aépatří jim za to náš dík, byl úhyn ryb enormní. Paradoxem je, že následně došlo k výraznému ochlazení a nástupu povodní. Kdyby toto nastalo dříve, nebo nebyly předchozí průtrže, které vypláchly kanalizace a čističku odpadních vod, k úhynu ryb by zcela jistě nedošlo. Důvody této pohromy a pravidelná zhoršení kvality vody jsou za nás tedy zcela jasné. O to víc nás mrzí, že následně přihlížíte zkáze několikaletého snažení a nemůžete s ní v podstatě nic dělat. Je třeba řešit příčiny. Samotné rozbory a zjednodušené vidění stavu, především diskutujících na sociálních sítích, kteří vidí situaci zcela jasně – tedy že za „špatnou“ kvalitu vody v rybnících mohou ryby, potažmo rybáři –, situaci k lepšímu zcela jistě neposunou. Je bláhové si myslet, že voda bez ryb bude v rybnících „čistší a kvalitnější“.
Také povodně nás řádně potrápily. Již od prvotních předpovědí jsme se na ně připravovali. Účastnili jsme se povodňových komisí a v pravidelných intervalech kontrolovali stav rybníků, které jsme preventivně upustili a následně čistili požeráky a bezpečnostní přelivy. Mlýnský rybník jsme naopak operativně zahradili a jeho retenční schopnost tak uchránila Kolovraty, Uhříněves a Dubeč od výrazných škod. Chci zde ocenit vysokou profesionalitu kolegů z povodňové komise, především vedoucího Martina Máchu, velitele jednotky dobrovolných a profesionálních hasičů Zdeňka Kafku, Romana Hejzlara a vedoucího technických služeb Michala Svobodu, na kterých ležela největší porce práce, koordinace a důležitých rozhodnutí. I díky tomu, že naši oblast nezasáhly povodně v plné míře jako Moravu, nebyly škody nakonec tak velké jako v roce 2002 a 2013.
V druhé polovině listopadu jsme pak slovili rybník Rozpakov. Naplno se tak projevila předchozí ztráta způsobená úhynem. Ryby, které úhyn a povodně přečkaly, odpovídaly našim představám. Škoda, že jich nebylo více. Na závěr výlovu jsme po několika letech pasovali nové členy. Ti si tuto poctu po celodenní „dřině“ právem užili.
S rybářským pozdravem Petrův Zdar!
Martin Vosátka
místopředseda a hospodář ČRS MO Říčany, z. s.
crsricany.webnode.cz
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena