Ořešák černý Juglans nigra
Na rozdíl od běžně pěstovaného ořešáku královského (zvaného vlašský) se ořešák černý nevysazuje kvůli ořechům, ale hlavně jako okrasný strom.
Na severní polokouli roste v mírném a subtropickém pásu asi 20 druhů ořešáků. Ořešák černý je původní ve východní části USA, kde se vyskytuje především v říčních údolích a lužních typech lesů.
Do Evropy byl dovezen v 17. století. K nám se dostal až roku 1803, kdy jej poprvé vysadili v zámeckém parku v Lednici. Později byl na jižní Moravě vysazován i jako lesnická dřevina.
Mohutný opadavý strom může dosáhnout výšky kolem 40 metrů. Široce rozložitou korunu nese statný kmen s podélně rozpraskanou borkou. Nápadně velké lichozpeřené listy jsou složeny ze zašpičatělých lístků se zubatým okrajem a chlupatou spodní stranou.
V květnu se rozvíjejí výrazné samčí jehnědy i nenápadné samičí květy na koncích větévek. Během října dozrávají plody – kulovité peckovice s polodužnatým obalem. Ten je zprvu zelený, později seschne a zčerná. Ořech má větší šířku než délku. Jeho skořápka je velmi silná a tvrdá s hluboce zvrásněným povrchem. Semeno je sice nutričně hodnotné, ale málo chutné a téměř nedobytné.
Rozříznutím ořechu vznikají zajímavé tvary využitelné pro tvorbu šperků.
Ořešák černý je často pěstován jako okrasná dřevina v parcích. V Říčanech roste jen výjimečně. Pěkný strom (na obrázku) můžeme vidět v ulici Malá Olivová.
Pevné a těžké dřevo s kontrastní kresbou, je ceněné v nábytkářství. Plody a listy se využívají ve farmacii.
Příbuzný ořešák popelavým (Juglans cinerea), má stejný původ a také se vysazuje v parcích. Pozná se podle podlouhlých, do hrotu zúžených ořechů.
Jakub Halaš
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena